CHP’de kurultaya doğru… Kim kimi destekliyor… Sayılar ne diyor

CHP’nin büyük kurultayı yarın başlıyor. Kurultayın divan başkanlığını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu üstlenecek. Kurultayda ilk gün, delegeler genel başkanı seçecek. İkinci gün ise Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinin belirlenmesi için oy kullanılacak.

Kurultayda, delegeler yeni genel başkanı ve Parti Meclisi üyelerini seçecek. Genel başkan adayı olmak için 65, Parti Meclisi üyesi adayı olmak için 10 imza gerekiyor.

Kemal Kılıçdaroğlu, delegelerin desteğiyle yeniden genel başkanlığa aday. Özgür Özel de genel başkanlık yarışına katılmak için imza topluyor.

CHP’nin kritik kurultayı öncesi son dakika gelişmeleri delege dağılımını etkiledi.

İstanbul delegelerinin büyük çoğunluğu değişim isteyen Özgür Özel’in arkasında durdu. 95 milletvekilinin Kılıçdaroğlu’nu desteklediği açıklanırken bu sayı muamması da Odatv’nin dikkatinden kaçmamıştı.

Açıklamada 95 milletvekili yerine 59 milletvekilinin yer aldığı görülmüştü.

Kılıçdaroğlu’na destek açıklamasında sayı muammasıGüncel

CHP’li 55 il başkanının, 4-5 Kasım’da Ankara düzenlenecek 38. Olağan Kurultay öncesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek deklarasyonu açıkladığı duyuruldu. Ancak 55 il başkanının sayısının aslında 32 olduğu anlaşıldı. Üstelik 32 il başkanının 7’sinin de delege olmadığı yani kurultayda oy kullanamayacağı anlaşıldı.

CHP’de kurultay oyunları: 55 dediler 32 çıktı…Güncel

Alevi Dernekleri adına yapılan bir açıklamayla Alevilerin Kemal Kılıçdaroğlu’na destek verdiği iddia edilmişti. Bu açıklama da dernekler tarafından bir bir yalanlanmıştı.

O açıklamaya kimler imza attı: Alevilerden destek karmaşasıGüncel

ÖZGÜR ÇELİK İMZALARI İLETTİ

İstanbul delegelerinin imzalarını önceki akşam İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik Ankara’ya getirerek Özgür Özel’e seçim ofisinde teslim etti. Çelik, Özel ile basın toplantısında, “196 seçilmiş delegemizin 185’i genel başkan adayı olarak Özgür Özel’e imza vermiştir. Bu irade aynı zamanda İstanbul halkının iradesidir. İstanbul halkının bir umut arayışı vardır” dedi.

Kurultayda bin 365 delegenin oy hakkı var. Kılıçdaroğlu ve Özel taraftarları kendilerine yeterli desteğin olduğunu iddia ediyor.

Kurultayın sonucu, İstanbul kurultayında olduğu gibi, salon performanslarına bağlı olabilir.

PM VE YDK ÜYELERİ DE BELİRLENECEK

“İkinci yüzyılda demokrasi ve birlik kurultayı” sloganı ile yapılacak 38. Olağan Kurultay’da genel başkanın yanı sıra Parti Meclisi (PM) ile Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeleri de belirlenecek.

Kurultayda adaylar arasında uzlaşma sağlanması durumunda PM seçimlerinin “blok liste” ve “fermuar” yöntemiyle gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Blok listede uzlaşma olmaması durumunda her aday “anahtar listesi”ni açıklayarak çarşaf listeden kendisine yakın isimlerin PM’ye girmesini sağlamaya çalışacak.

CHP’de 60 kişilik PM, kurultay sonrası en yetkili kurul olarak görev yapıyor.

MYK üyeleri, PM içinden atanırken milletvekili ve belediye başkanları listeleri de yine PM tarafından onaylanıyor.

KILIÇDAROĞLU’NUN GEÇEN SEÇİMİ

Deniz Baykal’ın istifası sonrası 2010’daki 33. Olağan Kurultay’dan bu yana genel başkanlığını Kemal Kılıçdaroğlu’nun yürüttüğü CHP’de, bugüne kadar 7 genel başkan görev yaptı.

Kılıçdaroğlu, 37. Olağan Kurultay’da tek aday gösterilerek yeniden genel başkanlığa seçilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x