Dondurucunun buzu nasıl çözülür? Buzlanma yapan dondurucuyu temizleme adımları…

Dondurucunun buzunu çözmenin buzlukta yer açmaktan daha önemli sebepleri bulunur. Bunların en başında cihazın verimliliğini arttırmak ve kötü kokuları engellenmek gelmektedir. Dondurucunun buzunu çözmek, dondurucunun iç hava deliklerinin ve sıcaklık sensörlerinin açılmasını sağlar. Bu işlem dondurucunun performans kaybı olmadan çalışmasını sağlar.

Dondurucunun buzunu çözmek uzun bir süreç gerektirdiği için çok sık yapılan bir işlem değildir. 2 ila Dondurucunun buzunu çözmek, 2 ila 24 saat arası sürmektedir.

Dondurucunun buzunu çözme işlemi uzmanlar tarafından normal şartlarda yılda en az iki kere yapılması gerektiği söylenir. Ancak dondurucudaki buz kalınlığı 6 milimetreye ulaşır ya da geçerse işlem sıklığını arttırmanız gerektiği de vurgulanmaktadır.

Dondurucunun sık kullanılması ve mutfaktaki yüksek nem dondurucunun buzlanma sıklığını etkileyen faktörlerdendir.

DONDURUCUNUN BUZUNU ÇÖZMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Dondurucunun buzunu çözmek için öncelikle dondurucunuzun kendi üretici firmasının hazırladığı kullanma kılavuzunu okumalısınız. Bu kılavuzda üretici markanın modeliniz için verdiği ipuçlarını dikkate almanız gerekir. Ardından dondurucunun buzunu çözme işlemi için aşağıdaki basit adımları takip edebilirsiniz.

  • Dondurucunun buzunu çözmek için, öncelikle sıcaklık ayarını kapalıya getirin. Ardından dondurucunun fişini çekin.
  • Dondurucunun içerisindeki yiyecekleri çıkarın ve muhafaza edileceği yere götürün. Eğer dondurucunuzun tahliye kısmı varsa tıpasını çıkarın.

  • Dondurucunun alt kısmındaki suyu süngerle alın ve suyu tahliye etmek için bir drenaj hortumunuz varsa takın. Yoksa alana akan suyu emmesi için havlu ve bezlerden oluşan bir düzenek kurun.
  • Dondurucunun buzunu çözmek için kapağını açık bırakın ve bekleyin. İşlem süresini kısaltmak için dondurucunun etrafına hava sirkülasyonunu arttıracak ısıtıcı yerleştirin.

  • Dondurucunun tabanına buz kütlelerinin gevşemesi için sıcak su dolu kaplar koyun ve bekletin. Çıkan kalıpları olduğu gibi dışarı atın. Bu sayede dondurucunun buzunu çözerken etrafın fazla ıslanmasını önleyebilirsiniz
  • Dondurucunun buzu çözüldükçe fazla suyu silin. Tamamen buzlar eridikten sonra dondurucuyu güzelce silin. 1 yemek kaşığı karbonatı 4 bardak sıcak su ile karıştırıp bir temizleme solüsyonu hazırlayın. Dondurucunun içerisini bu temizleme solüsyonu ile temizleyin. Ardından nemli bir bez ile kurulayın.

  • Tahliye kapağını kapatın. Dondurucunun parçalarını yerine takın.
  • Dondurucunun buzunu çözdükten ve temizledikten sonra fişi takın ve sıcaklık ayarını normal konumuna getirin.

  • Dondurucunun bir süre soğumasını bekleyin. Dondurucudan çıkardıklarınızı tekrar geri koymadan önce havlu ile don oluşumunu önlemek için kurulayın ve öyle yerleştirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x