Gazeteciler, ‘Sansür yasasına’ karşı AYM önünde buluşacak

Basın meslek örgütleri, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) dezenformasyonla mücadele yasası olarak bilinen “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçuna hapis cezası getiren madde için yapılan iptal başvurusunu görüşeceği 8 Kasım Çarşamba günü “Sansüre ve tutuklamalara karşı” nöbet tutacak. Nöbet, 10.00-14.00 arasında gerçekleşecek.

Basın meslek örgütlerince yapılan açıklamada, “Ülkemizin en yüksek yargı organı olan Anayasa Mahkemesi’nin sansüre karşı basın özgürlüğünü gözeten Anayasamıza uygun bir karar vererek Başkent’te adaleti gözeten yargıçlar olduğunu tüm dünyaya göstermesini bekliyoruz” denildi.

AYM, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) söz konusu maddenin iptali için yaptığı başvuruyu 8 Kasım Çarşamba günü görüşecek.

Basın Konseyi, ÇGD, Gazeteciler Cemiyeti, TGS, Haber Sen’den oluşan basın meslek örgütleri, gazetecilerin keyfi suçlanmasına neden olan söz konusu maddenin iptali için 8 Kasım’da Anayasa Mahkemesi önünde saat: 10:00 ile 14:00 arasında “sessiz protesto ve serbest kürsü” eylemi yapacak.

BASIN ÖRGÜTLERİNDEN SERBEST KÜRSÜYE ÇAĞRI

Basın meslek örgütleri AYM önünde yapacakları eylemle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Yaklaşık iki yıldır ülkemizde basın ve ifade özgürlüğü gündeminin ilk sırasında yer alan sözde dezenformasyon yasası için 8 Kasım Çarşamba son gün!

Ülkemizin en yüksek yargı organı olan Anayasa Mahkemesi’nin sansüre karşı basın özgürlüğünü gözeten Anayasamıza uygun bir karar vererek Başkent’te adaleti gözeten yargıçlar olduğunu tüm dünyaya göstermesini bekliyoruz. Basın ve ifade özgürlüğünü savunan tüm meslektaşlarımızı, okurlarımızı, sansürü kabul etmeyen demokrasi taraftarlarını sessiz protestomuza ve serbest kürsüye davet ediyoruz. Sözde dezenformasyon maddesini tarihin çöp sepetine birlikte atmaya çağırıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x