Gözler Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararında: Beklentiler ne yönde?

TCMB Para Politikası Kurulu, politika faizi ile ilgili kararını bugün saat 14.00’te açıklayacak. Peki ekonomistlerin beklentileri ne yönde?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu kasım ayı toplantı takvimi belli oldu. Buna göre; Kasım ayı Merkez Bankası faiz kararı 23 Kasım 2023 Perşembe günü (bugün) saat 14.00’te açıklanacak. TCMB Haziran’da 650, Temmuz’da 250, Ağustos’ta 750, Eylül ve Ekim’de 500’er baz puan olmak üzere beş toplantıda toplam 2 bin 650 baz puan faiz artırmıştı.

Beklentiler ne yönde?

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) 250 baz puan artırılarak yüzde 37,50’ye çıkartılacağını tahmin etti.

Ata Yatırım Hazine GMY Etem Öztekin milliyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada, “PPK kararı için piyasadaki genel beklenti TCMB’nin 250 baz puan artırarak politika faizini %37.50’e çıkaracağı yönünde. Yıl sonunda politika faizinin %40 seviyesinde olmasını bekliyoruz. Bu seviyedeki bir politika faizinin 1 yıllık bileşik faiz oranı karşılığı yaklaşık %48 seviyelerinde olur ki bu da piyasadaki 2024 yıl sonu enflasyon beklentisiyle karşılaştırıldığında pozitif bir reel faiz anlamına gelir. Merkez Bankası’nın piyasayı ikna edebilmek adına böyle bir denge yakalamayı hedefleyebileceğini düşünüyorum” dedi.

Reuters’in anketine katılan ekonomistlere göre bu ay da faiz artışının devam etmesi ancak hızının 250 baz puana yavaşlaması bekleniyor. Ankete göre politika faizinde 16 ekonomist 250 baz puan, üç ekonomist 500 baz puan, bir ekonomist 350 baz puan ve bir ekonomist ise 300 baz puan artış tahmininde bulundu.

JP Morgan da TCMB’nin Kasım’da sıkılaşmada yavaşlamasını bekliyor. JP Morgan Türkiye Ekonomisti Fatih Akçelik, Merkez Bankası’nın önümüzdeki toplantısında politika faizini 250 baz puan artıracağını öngördü. Akçelik, Aralık toplantısında da 250 baz puanlık artış yapılacağını tahmin etti. Akçelik, ayrıca TCMB’nin 2024 sonuna kadar faizi yüzde 45 seviyesinde koruyacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x