Hakan Fidan açıkladı: Diplomatik pasaport sayısı 22 bin 107

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 23 Ekim’de Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesini, TBMM Başkanlığı’na sundu. Gürer, Fidan’a şu soruları yöneltti:

– 2014 yılından bugüne yurt dışına giden ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkan kaç kişidir? Yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyan kaç çalışan ya da yerleşen kişi mevcuttur? Halen ülkemize vize uygulayan ve ülkemizin de vize uyguladığı ülkelerin sayısı nedir? Pasaportsuz, kimlikle gidiş geliş sağlanan ülkeler hangileridir? Dağılımlı diplomatik, yeşil ve vatandaş pasaportuna sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayısı kaçtır?

TÜRKİYE 90 ÜLKEDEN VİZE İSTİYOR

Fidan bu sorulara yanıtında şu bilgileri verdi:

– Umuma mahsus pasaport hamillerimize vize uygulayan ülke sayısı 122’dir. Ülkemiz ise 90 ülkenin umuma mahsus pasaport hamillerine vize uygulanmaktadır. Kimlikle seyahat edilebilen ülkeler Azerbaycan, Gürcistan, Moldova, Ukrayna ve KKTC’dir. Aktif diplomatik pasaport sayısı 22 bin 107’dir.

YURT DIŞINA YERLEŞEN TÜRK SAYISINA YANIT YOK

Fidan, Gürer’in “Yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyan kaç çalışan ya da yerleşen kişi mevcuttur?” sorusuna ise “Yurt dışında çalışma ve yerleşme durumunun kaydı, vatandaşlarımızın kendi beyanlarına dayandığından, bu sayıların net bir şekilde tespiti mümkün olmamaktadır” yanıtını verdi. Gürer, Fidan’ın bu yanıtını şöyle değerlendirdi:

– Bu yurttaşların seçmen olarak nasıl YSK tarafından belirlediği ve oy vererek ülkemizde siyasi yönetimi etkidiği de ayrıca düşündürücüdür. Yurt dışında oy için sandık konurken yurt dışında yaşayan T.C. vatandaşlarının tespitinin mümkün olmaması dikkate değer bir durumdur. Keza yurt dışı hizmetlerin, eğitimden Diyanet’e hangi veriler esas alınarak sağlandığı da bu yanıtta soru işaretidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x