The Guardian yazdı: Berlin’den çıkan silahlar… Konu: Hamas

Odatv Çeviri

The Guardian’ın internet sitesinde yer alan haberde, “Alman federal savcısına göre, Avrupa’daki Yahudi kurumlarını hedef almayı amaçlayan sınır ötesi bir Hamas terör planının parçası oldukları şüphesiyle Almanya ve Hollanda’da dört kişi tutuklandı” denildi.

SİLAHLARI BERLIN’E GETİRDİLER

İngiliz basınında yer alan habere göre, Alman federal savcısı Perşembe günü üç kişinin Berlin’de, dördüncüsünün de Rotterdam’da tutuklandığını açıkladı. Bu kişiler, Hamas’ın askeri kanadıyla bağlantıları olan ve ‘Hamas’ın yurtdışındaki operasyonlarında yer almış’ ‘uzun süreli üyeleri’ olarak tanımlandı.

Alman polisinin verdiği bilgiye göre tutuklananlardan ikisi Lübnan doğumlu, biri Hollanda vatandaşı ve biri de Mısır vatandaşıydı. Alman savcısının Perşembe günü yayınladığı ve Londra gazetesi tarafından aktarılan açıklamasına göre bu kişiler “silahları Berlin’e getirerek Avrupa’daki Yahudi kurumlarına yönelik olası saldırılar için hazır tutmayı” amaçlıyorlardı.

Son olarak, Danimarka basını, “Danimarka’da terörizmle bağlantılı olduğu anlaşılan üç kişinin daha tutuklandığını ve Kopenhag polisinin ayrıntılar konusunda daha ihtiyatlı davranmasına karşın, Başbakan Mette Frederiksen’in tehdidin ‘çok ciddi’ olduğunu açıkladığını” yazıyor. Almanya ve Danimarka’daki soruşturmaların birbiriyle bağlantılı olup olmadığı henüz netlik kazanmış değil.

Kaynak: The Guardian

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x